DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

CTS Mary Lou Prachatice

Square dancing

Co že je to vlastně ten "skvér"???  
 
Square dancing je celosvětově rozšířený druh zábavy vycházející z tradičních country tanců. Tančí se na hudbu různých žánrů. Základem je tanec ve čtverylkách dle povelů tzv. callera, který používá výhradně anglickou terminologii a taneční choreografii si vymýšlí až v okamžiku, kdy začne hrát hudba. A v tom je právě kouzlo square dancingu. Každý tanec je jiný, neopakovatelný a krásně si spolu zatančí i lidé různých národností. Nejde zde o tvorbu předtančení ani o soutěže, tím by square dance jen ztratil svůj půvab. Důležitý je zážitek v dané chvíli. Square dancing je zajímavý také v tom, že kromě estetických pohybů musí mít tanečník i dávku logického uvažování, dovednost prostorové orientace, rychlé reakce a hlavně musí znát přesné definice mnoha tanečních figur. Ty se podle obtížnosti rozdělují do různých skupin (např.: Basic, Mainstream, Plus, Advance...). Ale i když u tance občas přemýšlíte tak mohutně, až se z vás kouří, neznamená to, že byste si neužili legraci. Naopak! Sranda je hned po samotném tanci a přátelství tím nejdůležitějším cílem. A pokud si myslíte, že square tančí jen dospělí, přijeďte se podívat do Prachatic, jak kouzlu „čtverečků“ a nadýchaných spodniček propadla parta z Mary Lou...

   

Ve square dance se dodržuje také řada pravidel a hezkých zvyků. Například každý student, který se naučí požadovaný počet figur získá ocenění v podobě graduace a složí slib tanečníka. Square dance cluby z celého světa se mezi sebou vzájemně navštěvují na klubových večerech. Při každé takovéto návštěvě tanečník dostane podpis zástupce clubu do takzvané Knížky přátelství. Dále dostává "Dangle" (malý odznáček se znakem clubu). Každý tanečník nosí na oblečení svou klubovou badge (vizitku, kde je uveden název klubu, stát, jméno tanečníka). Na badge si tanečníci věší získané dangles a také odznáčky s vlajkami zemí, ve kterých tančili. Na akcích a setkáních se po skončení tancování konají  afterparty (zde se povídá, zpívá, tančí a hlavně hodně jí :-)). Všichni tanečníci si tykají. A mnoho dalších krásných věcí.
Na square dance nosí dámy nadýchané spodničky a široké sukně či šaty ke kolenům, pánové zase vyšívané nebo malované košile, šátečky, bola (šňůrky s ozdobou místo kravaty) apod. Znakem square dancingu jsou dva spojené čverečky.
     

Mary Lou nemá svého klubového callera. Na pravidelných schůzkách se square vždy tančil buď na nahrávky, a nebo calleroval ten, kdo měl zrovna chuť a nápady. Tančit se jezdí na akce a klubové návštěvy. Řadu akcí zaměřených na square dance si pořádáme i sami, kdy si zveme callery z Čech i Německa.

V současnosti má Mary Lou malé začátečníky, kteří se se square dancingem teprve začínají seznamovat. "První parta" Mary Lou se protančila na level A2, jedna tanečnice dokonce na C2. 

Square dance nás začal učit Míra Procházka, který nám také udílel obě graduace. Míra nám dal výborný základ a předal nám úctu k tradičnímu squaru se všemi společenskými zvyklostmi. Potom nás callersky vedl David Tesař, který se stal takovým naším tanečním "rodičem". David vnesl do Mary Lou nadšení a hlad po technickém tancování. Svého času jsme měli dokonce i nálepku "Tesařova čtverylka" - ti, kteří se nerozpadají :-) S Davidem jsme prožili dosud nejaktivnější taneční časy. Spolu s Davidem začíná k nám do Prachatic jezdit další caller - Tomáš Doug Machalík. Oba kluci tvoří skvělou dvojku. Je s nimi neskutečná sranda a mají pochopení pro naše blbnutí. Dougovi vděčíme hlavně za trpělivé a hravé vedení našich nejmenších tanečnic.

 

absolventská práce na téma
Square dance - zajímavá multikulturní aktivita prosazující toleranci a pluralitu

square_dance-zajimava_aktivita__ap_.pdf (1464 KB)